Чого нам очікувати від зміни курсу компанії Volvo та як це вплине на Тesla?

Заява Volvo про поетапний перехід на виробництво лише електрокарів та гібридів, автомобілів з бензиновими та електро двигунами, починаючи з 2019 року. Дана новина збігається з початком виробництва моделі Tesla Model 3, яка повинна потрапити на вулиці до кінця цього місяця. Саме Tesla Model 3 мала підняти акції компанії Маска, та через заяву Volvo навряд чи це станеться. Справа в тім, що ринок електромобілів багато в чому залежить від  держави, а китайський Volvo користується особливо щедрою державною підтримкою.

Час переходу Volvo  у  виробника електрифікованих машин становить близько семи років. Це означає, що протягом деякого часу автомобілі з бензиновими та дизельними двигунами компанія буде виробляти, але нові моделі будуть, як мінімум, гібридами.

Звісно потрібно враховувати, що більшість електричних і гібридних автомобілів продаються в країнах, де держава стимулює споживачів додатковими пільгами. А їх не так багато. І що найцікавіше, як тільки політика країни припиняє дію бонусів відносно власників електрокарів, продажі падають, попит зменшується. Так було в Данії минулого року, коли спроба поетапного знищення податкових пільг призвела до 71-відсотового зниження продажів автомобілів, що працюють на батарейках, і 49-вісоткового зниження продажів гібридів, повідомляє Міжнародне енергетичне агентство. Це сталося в Нідерландах, коли знизились податкові пільги на гібриди, загальні продажі скоротилися на 50 відсотків. Тож механізми роботи ринку електромобілів, як і раніше, значною мірою зумовлені політичною підтримкою.
Унікальна перевага Volvo полягає в тому, що два його внутрішні ринки — Швеція та Китай — є країнами з найбільш щедрими урядовими стимулами, хоча останнім часом вони зменшуються.
Швеція — де 6% всіх проданих автомобілів у минулому році були електрифіковані, пропонує знижку до 4500 доларів за умови придбанням повністю електричних транспортних засобів. У Китаї центральна влада виділяє субсидію при купівлі електромобілів максимум на 6300 доларів, а також спрощує реєстрацію електромобілів в віддалених від великих міст провінціях. Ці стимули залишаться в Китаї принаймні до 2020 року.

У той же час федеральний уряд США пропонує податкові пільги від 2500 до 7500 доларів на електромобіль, але пільги припиняють свою дію за умови продажу 200 000 електрокарів. Та прогнозовані продажі Tesla Model 3 будуть перевищувати дану межу пільг, тож не всі моделі будуть з так званою державною знижкою.
Звісно, Тесла продає автомобілі в Китаї, але не є лідером. Причина в тому, що китайський уряд накладає податки на імпортовані автомобілі в розмірі 25 відсотків, так як і Європейський Союз, але з податком у розмірі 10 відсотків. Тож компанії не вигідно експортувати свої автомобілі, адже ціну доведеться підвищувати.
Тож Тесла веде переговори з урядом провінції Шанхай з приводу створення фабрики. Проте будівництво заводу – є довготривалим процесом. А врахувавши, що Volvo, німецькі автовиробники — Volkswagen, BMW і Daimler — або General Motors, вже будують автомобілі в Китаї та інвестують у виробництво електромобілів, стає зрозуміло, що Теслі важко буде й далі так стрімко розвиватися.
Крім того, ці компанії, на відміну від Тесли, не зациклюються на виготовленні тільки акумуляторів. Volvo й далі виготовляє бензинові та дизельні двигуни для всіх нових моделей.
Тепер, коли гравців на ринку електрокарів та гібридів стало більше, Маску доведеться боротися з конкуренцією, якої раніше майже не було. Тож автовиробники з досвідом роботи в висококонкурентному середовищі так чи інакше будуть впливати на розвиток Тесли, створюючи нові стимули для вдосконалення.