Якщо наступного тижня15.03.2017 ФРС вирішить підняти ключову ставку, це підвищення стане третім у поточному економічному циклі. Всього кілька місяців тому ніхто не повірив би на такий розвиток подій. Перше підвищення стало посланням ринків. Друге — нормалізацією грошово-кредитної політики. А третє, схоже, покладе початок чергового циклу жорсткості фінансових умов. Ймовірність збільшення ставок на наступному тижні досить висока. Це буде перший крок на шляху до нормалізації вартості грошей до 3-4% в рік. Федеральний резерв діє перш за все в інтересах своєї країни. Однак процентні ставки в США є визначальним фактором для всієї світової економіки.

Отже, як зростаючі ставки ФРС вплинуть на інший світ?

Вони покладуть кінець епохи супердешевих грошей, інфляція почне рости, ставки за депозитами збільшаться, урядові бюджетів опиняться під сильним тиском, а напруженість між Європою і США виллється у відкрите торгове протистояння на тлі падіння вартості євро. Вірогідність підвищення ставок на наступному засіданні оцінюється більш ніж в 50%. Не можна сказати, що все вже вирішено наперед, проте ФРС дуже близька до цього. Економіка стабільно зростає, акції дорожчають. Крім того, країна успішно пережила обрання одного з найбільш неоднозначних президентів в історії країни. Тепер вже важко зрозуміти, з якими «особливими проблемами» доводиться справлятися ФРС, тому політика адаптивних ставок повинна поступово зійти нанівець. Якщо чергова чверть відсотка не завдасть великої шкоди економіці, поступове підвищення ставок продовжиться до тих пір, поки вони не повернуться в типовий діапазон 3-4%. І ось п’ять можливих наслідків цього для решти світу.

  1. Рішення ФРС ознаменує кінець епохи наддешевих грошей

Базова ставка ФРС залишається найважливішою у світі і визначає вартість усіх фінансових активів. Якщо вона повернеться до нормального рівня, решта ціни також почнуть змінюватися. Правда, унікальні проблеми Японії і єврозони означають, що в цих регіонах процентні ставки будуть залишатися на зниженому рівні протягом деякого часу. В інших країнах ставки неминуче почнуть рости. Це відбудеться в Великобританії, Швейцарії, Швеції, Норвегії, Канаді та Австралії. Але ще важливіше те, що вартість корпоративних запозичень також буде рости.

  1. Зросте інфляція

Ніхто не очікував, що околонулевые ставки призведуть до дефляції, а не інфляції. Відповідно, їх нормалізація, швидше за все, викличе зростання цін. Разом з цим з’явиться інфляція, про яку всі давно забули. У короткостроковій перспективі такий процес цілком сприятливий, але якщо вона вийде з-під контролю, світ чекають реальні проблеми.

  1. Зросте рівень заощаджень

Який сенс вкладати гроші, якщо вони приносять лише 0,25%? Набагато приємніше їх просто витратити. З поверненням ставок до нормального рівня банківські депозити почнуть приносити непоганий дохід, і багато людей (особливо у розвинутих країнах) віддадуть перевагу інвестувати надлишок коштів. Приміром, у Великобританії рівень заощаджень зменшився до 5,5%, що набагато нижче середнього значення 8,4%. Схожа ситуація спостерігається в більшості розвинених країн. Зростання заощаджень сприятливо позначиться на банківському та фінансовому секторі, які відчувають брак свіжих коштів. Але для альтернативних інструментів, що процвітали в епоху низьких ставок (наприклад, взаємного кредитування), майбутнє видається далеко не таким безхмарним.

  1. Збільшиться фінансовий тиск на уряди

Після кризи бюджетні дефіцити значно зросли, а відношення заборгованості до ВВП підскочив. Тоді це не мало великого значення, оскільки вартість обслуговування боргів була невелика. Приміром, у Великобританії відношення заборгованості до ВВП збільшилася до 81% — найвищого рівня в мирний час, — при цьому на виплату відсотків йде всього 43 млрд фунтів, що становить 3% від ВВП країни і 8% від витрат уряду. При нормальних ставках такий рівень держборгу ляже важким тягарем на бюджет. У Великобританії витрати на обслуговування зобов’язань можуть підскочити до 16% або більш, що не по кишені країні. Можливим рішенням стануть виборчі дефолти — наприклад, центральні банки зобов’яжуть «пробачити» державні облігації, що знаходяться на балансі і, при необхідності, купити їх ще більше.

  1. Зросте ймовірність торгової війни між Європою і США

Долар напевно різко зросте в ціні, особливо по відношенню до євро. У самому справі, який інвестор захоче тримати гроші в Європі під нульовий відсоток в умовах, коли політики-популісти загрожують самому існуванню єдиної валюти, якщо можна розмістити їх за океаном під 4%? Значне ослаблення євро (ймовірно, нижче паритету з доларом) підстьобне позитивне сальдо торгового балансу ЄС. Для початку, воно вже досить велике — в 2016 році, за даними Євростату, профіцит торгівлі Євросоюзу з США перевищив 115 млрд євро. До 2018-го ця сума може значно зрости. Таке положення речей явно не сподобається Дональду Трампу, адже воно буде знищувати високотехнологічні робочі місця, які він обіцяв захищати. І американський президент напевно знайде способи завдати удару у відповідь. Протягом останнього десятиліття близько нульові процентні ставки були визначальним фактором світової економіки. Вони змінили способи оцінки активів, норми заощаджень, дозволили урядам позичати величезні суми під мінімальний відсоток і поміняли торговий баланс по всьому світу. Наступного тижня почнеться нормалізація процентних ставок у США. Пройде ще два-три роки, перш ніж вони повернуться на історично середній рівень. Але коли це станеться, світова економіка буде виглядати зовсім по-іншому.