Уряду Британії потрібна згода парламенту, щоб ініціювати вихід з  Євросоюзу. Цю подiю ухвалив Верховний суд Британії.

Суд, таким  чином, підтримав листопадове рішення Верховного суду Лондона, який постановив, що уряду для формального запуску переговорів з Брюсселем про вихід з ЄС потрібно схвалення парламенту.

Крім того, суд постановив, що для виходу з Євросоюзу владі Великобританії слід провести консультації з представниками Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії.

Мова йде про приведення в дію статті 50 Лісабонського договору, в якій йдеться про вихід країни з Євросоюзу.

На слухання у Верховному суді не розглядалося питання, виходити Британії з ЄС чи ні. Всі сторони згодні, що це питання було вирішене на референдумі 23 червня 2016 року, коли майже 52% виборців, які прийшли на дільниці та проголосували за вихід.

Раніше група позивачів на чолі з інвестиційним банкіром Джиною Міллер і перукарем Дейром Душ Сантушем звернулася до Верховного суду Лондона. Їх позиція полягає в тому, що міністри не мають права змінювати конституційні закони, створені протягом чотирьох десятиліть членства в ЄС, і тому запустити процедуру «брексіта» має саме парламент.

Верховний суд Лондона в листопаді погодився з думкою позивачів, після чого уряд подав апеляцію у Верховний суд.

Проте в даному випадку вихід з Європейського союзу не може кваліфікуватися як вихід з будь-якої іншої міжнародної угоди, оскільки членство в Європейському союзі грунтовно вплинуло на всю правову систему країни. Вихід з Європейського союзу означає просто неймовірні, радикальні зміни по всього правового поля Великобританії.

Плюс — в першу чергу, англійський  уряд сам визнав це в суді — вихід з Єврозони  спричинить за собою глобальні наслідки для прав громадян Великобританії, прав, що випливають з членства в Європейському союзі.

У минулий вівторок, 17 січня, прем’єр-міністр Британії Тереза Мей оголосила свій план виходу країни з Євросоюзу. У своїй промові вона виключила можливість подальшого перебування Британії в рамках єдиного європейського ринку після виходу з ЄС за прикладом Швейцарії чи Норвегії.

За її словами, це означало б погодитись з європейськими правилами, одночасно відмовившись від контролю над ними. Те ж відноситься до виходу Британії з європейського митного союзу — збереження членства в ньому перешкоджало б укаладенню Британією нових торгових угод з іншими країнами.

У той же час Мей підкреслила, що уряд  виступає за збереження безмитної  торгівлі з ЄС — або в рамках нової митної угоди, або в рамках обмеженого членства в існуючому митному союзі. План виходу Британії з Євросоюзу має затвердити парламент.